9.1.15

paschka_és_gömöri_utóda_budapest





befejező munkálatai folynak az alábbi elegáns lakásnak a palotanegyedben! íme pár fotó, amelyeken még az építkezés rumlija a belakatlan tér sterilségével párosul. a készültségi állapottól függetlenül a koncepció leírásban foglaltak nyomai már fellelhetők a fotókon, így hát mellékelem segítségül, hogy értelmezni lehessen a szándékot.



fényt!
a szecessziós épület földszintjén a legnagyobb kihívás a tér mélyebb rétegeinek feltárása volt a fény felé. lakás e szempont alapján két élesen elkülönülő - sötét és világos - részre oszlott, amelyet egymástól vastag főfal választott el (választ el jelenleg is, a maximálisan végrehajtható faláttörésekkel könnyítve). a két nagy szoba elegáns méretű ablakfelülettel tárul a zöld udvar felé, de immár a sötét hátsó szoba, konyha, sőt a fürdő, a mosdó, és a folyosó is kap természetes fényt és levegőt az új elrendezésben. az üvegfalakkal megnyitott lichthof is érdekes fényeket csempész a lakás közepére.

teret!
a kis helyiségekkel felszabdalt  lakás az új elrendezésben nagyvonalúbb térkapcsolatokkal, tágas terekkel rendelkezik, így a két lakó mindennapi életterén kívül esetenként a nagy családi összejövetelek megrendezésére is alkalmas. kényelmesen!
a lakás "magja" a "világítóudvar" és mellett a "reggelizősarok" a sarkon kialakított nyitott polccal, amelyre a családi emlékek műalkotások lesznek kiállítva (a fotókon jelenleg létrahalmaz látható). véleményem szerint ez a legszemélyesebb, legérdekesebb, leghangulatosabb pontja a lakásnak, egy kellemes zug, amelyhez kapcsolódik látványban a konyha és nappali nyitott tere. a két szoba nagy méretű két szárnyú ajtóval csatlakozik. az összenyitott tér a kis szobával bővül, amelyet üveghajtó határol, hogy ez a tér is részesüljön a fényből, amennyire csak lehet, egyébként az ablaka egy szűk udvarra néz. a kis szobából rövid folyosó érkezik vissza a lichthofos előtérhez. így a lakás körbejárható!

kedves emlékeket!
fontos az a kontinuitás a felújítás során,  amely lakásban talált kedves emlékekelemeket, mint a "paschka és gömöri utóda" feliratú rézlemezt az ablak mellett, a gipszstukkókat a lámpák körül, vagy a  díszes ajtókereteket kitüntető figyelemmel kezeli, megőrzi, felújítja, vagy új pozícióba helyezi (ahogy ez a régi ajtókeretekkel történt).

polcokat! szekrényeket!
fontos alapvetése a koncepciónak, hogy az évek során az embernek rengeteg tárgya halmozódik fel, amelyhez megfelelő méretű pakolóhelyre van szükség. ez ebben az esetben a könyvek mennyisége teremtett extrém helyzetet. :) a lakás két oldalán, a szomszédoktól elválasztó falak mentén végig könyveket lehet pakolni, de ebben a speciális padlótól plafonig tartó tárolórendszerben zárt egységek is vannak (pl. az előszobaszekrény, konyhaszekrény stb.).
a halványzöld falak, fehér bútorok homogén alapot adnak majd a könyvek színes kavalkádjának.